هانا گل دختر

تجربه های شیرین با هانا

جشنواره یوزپلنگ ایرانی
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٢٧  کلمات کلیدی:

 

پنجشنبه و جمعه در پارک ارم تهران اتفاق خواهد افتاد :
برگزاری جشنواره یوزپلنگ ایرانی

 بزرگنمایی

 

 گروه محیط طبیعی: مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی گفت: جشنواره یوزپلنگ ایرانی فردا و پس فردا در باغ وحش بزرگ ارم برگزار خواهد شد .

   نهم شهریور ماه به عنوان روز حفاظت از یوزپلنگ معرفی شده بود؛ اما به دلیل اینکه امسال این تاریخ با ماه مبارک رمضان مقارن شده بود، برگزاری جشنواره یوزپلنگ ایرانی از نهم شهریور ماه به ٢۵ و ٢۶ شهریور موکول شد. 
همزمان با این برنامه در باغ وحش ارم تهران، برنامه های مشابهی نیز در شهرهای اصفهان، شیراز، مشهد، کرمان، کرمانشاه، سبزوار، نیشابور، بافق، شاهرود، نایین و ورامین برگزار شد.
   این برنامه از ساعت 10 صبح الی 17 بعد از ظهر برپا بود و تمامی علاقمندان به رایگان در این برنامه شرکت کردند. 

   پیشینه انتخاب نهم شهریور ماه به عنوان روز حفاظت از یوزپلنگ ایرانی به سال 1373 باز می گردد. در نهم شهریورماه آن سال، یک قلاده یوز ماده به همراه سه توله خود برای یافتن غذا و آب به شهر بافق نزدیک شد. فردی غیربومی که در آن حوالی بود، به دلیل ناآگاهی و ترس از این حیوانات با چوب و سنگ به یوزپلنگ ها حمله کرد. در این حادثه یوزپلنگ مادر فرار کرد و دو توله کشته شدند. یکی از توله ها که مجروح شده بود، برای درمان به تهران منتقل شد. این توله یوز ماده 9 سال در پارک پردیسان تهران زندگی کرد و نام آن را «ماریتا» گذاشتند.
   ماریتا در 4 دی ماه 1382 و درست یک روز پیش از زلزله تأسف بار بم به دلیل بیماری تنفسی درگذشت. نجات ماریتا از بافق، انگیزه ای برای کارشناسان و فعالان حوزه حیات وحش در ایران شد تا فعالیت های گسترده ای را برای نجات آخرین بازمانده های یوزپلنگ آسیایی انجام دهند.
   هم اکنون برابر اعلام پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، تعداد این جانور در ایران بین 70 تا 100 قلاده تخمین زده می شود. یوزپلنگ آسیایی برخلاف همتایان آفریقایی خود در طبقه بندی «شدیداً در معرض خطر» قرار دارند و تنها در ایران زندگی می کنند .

  

این جشنواره جهت شناخت بیشترکودکان با یوز ایرانی و یکی از مهمترین حیوانات حیات وحش ایران برگزار شد.

 و اما گزارش کیفیت برگزاری این جشنواره....
 
اگه می خواستید فرزندتان با این حیوان بیشتر آشنا بشه چه انتظاری از این جشنواره داشتید.
خوب اولین انتظار من این بود که نه یه جفت بلکه حداقل یه یوزپلنگ برای نشون دادن به بچه ها اونجا حضور داشت باشه
 خوب اینکه یه انتظار منطقیه دیگه چی ...
دیگه اینکه یه سری برنامه مناسب جهت فرهنگ سازی برای کمک جلوگیری از انقراض نسل همه حیوانات خصوصا اونهایی که در رده بندی جز "شدیداً در معرض خطر" قرار دارند ارائه بشه.
خوب اینم خیلی خوبه دیگه چی
دیگه اینکه یه محیط شاد و مفرح و جذاب برای بچه ها تدارک دیده بشه ...
خوبه خوبه حالا میریم سراغ برنامه ها
خودتون رو آماده کنید که می خوام عکس یه قلاده از زیباترین سریع ترین باهوش ترین نمونه های یوزپلنگ ایرانی رو به شما نشون بدم البته از مسئولین محترم جای تشکر ویژه داره که شرایطی رو فراهم کردند تا بچه ها با این حیوان نادر عکس یادگاری بگیرن:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
این از عکس یادگاری با مهمون افتخاری باغ وحش تهران یعنی یوزپلنگ آسیایی که تنها نمونه اش در ایران وجود داره

 

 
اینم از برنامه فرهنگی جهت آشنایی بیشتر بچه ها با مشخصه ها و شرایط زیست محیطی این جانور دوست داشتنی. اجرا شده توسط یوز هنرمند
 
مشخصه های یوزپلنگ :
 
دارای دم بسیار بلند که با کمک به حفظ تعادلش موجب میشه یکی از سریع ترین دونده های در دنیای وحش باشه
 
 
 خالهای بدن یوزپلنگ دایره های تو پره درحالیکه بدن ببر راه راهه. و اما غذای این حیوان خرگوش و حیوانات کوچیکه نه انسان
 
 
و از همه جالب تر اینکه دو خط اشک سیاه از کنار چشمش تا کنار پوزه اش ، مثل عینک آفتابی عمل میکنه و با جذب اشعه و نور خورشید مانع از ایجاد مزاحمت در هنگام تعقیب شکارش میشه
 
 
اینم آموزش عملی به بچه ها جهت فرهنگ سازی ممانعت از انقراض نسل حیوانات بیچاره و نشون دادن اینکه این موجودات فلک زده  هم حق زندگی دارن
نمایی از شیرهای افسرده دراز به دراز در قفس دلمرده تنگ و تاریک
 
 
قیافه هانا بعد از دیدن شیر افسرده : آخیش بیچاره  آقا شیره ..... چرا نمیبرنش توی جنگل یه کم بدو بدو کنه.....
 

 بقیه برنامه تدارک دیده شده برای این جشنواره عبارت بود از یک سری غرفه خالی خالی خالی و غرفه اجرای برنامه زنده رادیو یوز برای همه کشور که از این جشنواره مهیج عقب نمونن

و البته محیط باغ وحش اینقدر دلسرد کننده بود که برای عوض کردن حال و هوای بچه ها ترجیح دادیم ببریمشون توی پارک اسباب بازی تا حداقل یه کم شادی و تفریح رو تجربه کنن.

 

 
 

 

برنامه این جشنواره رو ندای عزیزم مامان ویونای دوست داشتنی بهمون خبر داد و با هم رفتیم  اونجا.
 اما بگم از هانای نازنین که باز یا به علت سرماخوردگی خفیفش یا آلرژی به ویونا ، اصلا ویونای کوچولوی نازنین رو تحویل نمی گرفت. البته اینم یه نمونه از ناکامی های منه. از شانس بد وقتی هم که هم زبون همراه هم فکر با دغدغه های مشابه پیدا میشه که میتونه جای خالی یه دوست واقعی رو برام پر کنه هانا نه تنها اصلا همکاری نمیکنه بلکه برعکس حسابی جبهه هم میگیره.
در تمام طول مدتی که با هم بودیم ویونا بارها و بارها اومد کنار هانا تا دستشو بگیره باهاش شوخی کنه و باب دوستی رو باز کنه ولی هانا .... دریغ و افسوس حسابی میزد توی ذوق بچه. البته ویونا هم اصلا کم نمیارد مثل یه موم انعطاف پذیر از یه راه دیگه وارد میشد بالاخره آخرش هانا یه کم نرم شد.
این همه عکس با گانگورو صرفا به این دلیل گرفته شده که پرنیان نازنازی قبلا با این مجسمه عکس گرفته بود.

 

 
 
 
 
جاتون خالی ناهارمون رو خوریم و راه افتادیم برگشتیم سمت اکباتان آخه هانا ساعت دو کلاس شنا داشت.
وقتی ندا جون و ویونا داشتن پیاده میشدن گفتم راستی هفته دیگه بریم نمایش سیندرلا؟ ندا گفت آره خیلی خوبه ویونا سیندرلا رو دوست داره و ...خداحافظی کردیم.
هانا میگه وای چرا همش با ویونا می خواهی برنامه بزاری؟؟؟
ازش پرسیدم چرا با ویونا بازی نمیکنی ؟ میگه آخه از من کوچیکتره .
میگم خوب خیلی از دوستای خوب و عزیز من از من کوچیکترن ولی من از بودن کنارشون استفاده میکنم و خیلی خوشحال میشم.
میگه بله خاله ندا (مامان ویونا) همسن شماست ولی ویونا هم سن من نیست.
ادامه میده : چرا با خاله مهین که هم خودش همسن شماست هم هانا کاملا هم سن منه قرار نزاریم بریم بیرون؟؟
براش توضیح دادم که شرایط زندگی امروزی ایجاب میکنه که هر کس دنبال دغدغه های خودش باشه و کمتر آدمی پیدا میشه که هر وقت که ما خواستیم بریم جایی وقتش آزاد باشه و همراهیمون کنه. براش توضیح دادم که توی وب لاگ از همه دعوت کردم که بریم نمایش سیندرلا ولی فقط پرنیان جون استقبال کرده دیگه هیچ کس. حالا این وسط که یه نفر مثل خاله ندا هست که تا بهش میگیم بریم یه جایی موافقت میکنه باید خیلی هم شکرگذار باشیم.
بعدش دیگه رسیدیم بلوک پنج.
دیروز خودم نرفتم توی آب آخه اونقدر کارام عجله ای شد که یادم رفت وسایل شنای خودم رو به همراه ببرم .
هانا آموزش دست کرال پشت رو هم گرفت و دیگه کامل کرال پشت شنا میکنه. پای کرال سینه و نفس گیری توی آب و دست سیب و پا دوچرخه و شیرجه سوزنی و معمولی رو فعلا یاد گرفته ... سه جلسه دیگه بیشتر از این ترمش نمونده . اگه استخر موافقت کنه و مربیش هم همکاری کنه سعی میکنم پاییز هم هفته ای یه جلسه ببرمش تا آموزشش ادامه پیدا کنه و وقفه نداشته باشه.
بعد از استخر هانا رو گذاشتیم خونه مامی تا با بهداد مجردی بریم تئاتر. رفتیم نمایش اتللو تئاتر شهر ...
یه نمایش سایه روشنه شبه پانتومیم ، سراسر موسیقی و اجرای رقص گونه به تبع داستانهای شکسپیر بسیار خشن.
 منکه اگه راهی داشتم فرار میکردم بیرون ... البته از حق نخواهیم بگذریم کارگردانی، صحنه پردازی, طراحی لباس و بازیگری بازیگران توی این رمان کاملا احساسی بدون کلام با همه محدودیتهای ایران خیلی عالی بود. در واقع مشکل اصلی مشکل من با داستانهای شکپیره و اینکه شخصا اصلا تحمل خشونت رو ندارم.
 
فراخوان عمومی برای رفتن به تالار هنر برای هفته دیگه ادامه داره .....
قابل توجه دوستایی که بچه چهار ساله دارن یه نمایش برای بچه های چهار ساله هم گذاشتند

اجراهای  تالار هنر

عنوان نمایش

کارگردان

تاریخ اجرا

ساعت اجرا

ترب

صمد آذرخش

از ۲۷ شهریور

۱۸

سیندرلا

مهدی مهدی آبادی

از 21 شهریور

۱۹

 

 

 

 

شنبه ها تالار هنر تعطیل است

نمایش ترب وی‍ژه گروه سنی چهار سال به بالا

این دفعه نوشته بود نمایش سیندرلا ویژه گروه سنی نوجوان
( ده سال به بالا ) می باشد.

 
بای بای